BABKA DROŻDŻOWA z CYNAMONOWĄ NUTĄ
Babka drożdżowa jest obecna na wielu wielkanocnych stołach. Można pewno zaryzykować stwierdzenie, ile domów tyle babek. Mam na myśli różnorodność przepisów, a właściwie subtelności przepisów, bo aż tak bardzo przepisy różnić się nie mogą, ale każdy posiada jakąś własną, mniej lub bardziej sekretną recepturę. Piekłam babki drożdżowe według kilku przepisów i jednym z nich, tym, według którego babka wychodzi prawdziwie drożdżowa, chcę się z Wami podzielić. Prawdziwie drożdżowa babka, to taka, która wyrasta, a ciasto po upieczeniu ma specyficzną strukturę (jest porowate, suche, ale nie wysuszone i ma słodko drożdżowy zapach). Przepis ten jest moją własną wersją, kompilacją kilku receptur.
Babka drożdżowa z cynamonem
Problem był taki, że nie lubiłam w ciastach bakalii. Najbardziej urzeka mnie smak ciasta drożdżowego samego w sobie. Bakalie uwielbiam jako przekąskę (szczególnie orzechy), lecz w ciastach uważam je za zbędne. Stąd pomysł na dodanie do babki drożdżowej (ciasta drożdżowego) cynamonu, który bardzo lubię. Cała tajemnica smaku babki drożdżowej z cynamonem tkwi w niewielkiej ilości cynamonu.
Przepis na babkę drożdżową z cynamonową nutą
Podaję składniki na dwie babki, bo przecież babka drożdżowa szybko znika, zwłaszcza w święta.
Podana w moim przepisie ilość cukru jest umiarkowana, co oznacza, że dla niektórych osób babka będzie za mało słodka. Jeśli należysz do tej grupy dodaj więcej cukru.
Pamiętajcie, że ilość cukru w babce drożdżowej jest związana również z dekoracją babki, bo wierzch będzie polany lukrem, a ja dodatkowo posypałam ją jeszcze cukrem pudrem.
Składniki na lukier:
3/4 szklanki cukru pudru,
3 łyżki wody
3 łyżeczki soku z cytryny
Wykonanie babki
Zalej drożdże z 1 łyżeczką cukru odrobiną (3-4 łyżki) ciepłego (nie gorącego) mleka, wymieszaj i odstaw zaczyn do wyrośnięcia. W tym czasie żółtka utrzyj z cukrem. W misce wymieszaj (najlepiej mikserem) resztę ciepłego mleka z połową mąki, dodaj utarte żółtka, zaczyn z drożdży, sól i pozostałą mąkę cały czas mieszając, na koniec dodaj cynamon i starte skórki.
Teraz musisz wyrobić ciasto, aby odchodziło od ręki. Jeśli uznasz, że jest zbyt rzadkie dodaj trochę mąki. Wyrabianie ciasta zajmuje 10-15 minut. Wyrobione ciasto przykryj czystą ściereczką, najlepiej lnianą, odstaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce i pilnuj aby nie było przeciągów. Ciasto drożdżowe lubi zaciszne, spokojne miejsca. Ciasto musi podwoić swoją objętość, co zazwyczaj zajmuje 2 godziny, choć czas wyrastania zależy od wielu czynników i w Twoim przypadku może to trwać np. 3 godziny. Dlatego najlepiej sprawdzać czy ciasto podwoiło objętość.
Gdy ciasto podwoi swoją objętość dodaj do niego roztopione lecz przestudzone masło i wyrób ciasto ponownie. Przełóż ciasto do dwóch form wysmarowanych masłem i posypanych mąką lub tartą bułką i pozwól mu wyrosnąć na pełną wysokość foremek (ok.1 godziny, ale podobnie jak za pierwszym razem sprawdzaj). Drugie wyrabianie ciasta to też dobry moment żeby dodać bakalie.
Baby drożdżowe posmaruj z wierzchu białkiem i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180°C. Piecz w tej temperaturze ok. 40 minut, czasami ciasto jest gotowe już po 30 minutach, dlatego sprawdź je patyczkiem. Patyczek wbij w ciasto, jeśli wyjdzie suchy i nie oblepiony ciastem to babka drożdżowa jest gotowa.
Zanim wyjmiesz babki z formy zaczekaj ok 15 minut aż przestygną. Jeśli pieczesz babkę drożdżową w formie z kominem, szczególnie pilnuj aby wyjąć ją z foremki. Dłuższe pozostawienie w formie powoduje, że babka w środkowej części może być zbyt wilgotna, bo wilgoć zablokowana kominem nie odparowuje.
Lukier i ozdabianie babki
Przygotuj lukier. Do przesianego przez sitko cukru pudru dolewaj stopniowo wodę i ucieraj na gładką masę. Na koniec dodaj soku z cytryny. Lukier powinien być płynny, o konsystencji kremowej zupy. Najlepiej jest nabierać łyżką lukier i stopniowo dekorować (polewać) ciasto. Także do lukru można dodać bakalii i taką mieszanką udekorować babkę lub najpierw polać babkę lukrem i zanim zastygnie posypać bakaliami. Dla zwiększenia efektu posyp babkę drożdżową cukrem pudrem.
Pamiętaj, babkę drożdżową dekoruje się po wyjęciu z formy, gdy jest już całkowicie wystudzona i po odwróceniu jej węższą częścią do góry.