DIETETYCZNA SAŁATKA z KURCZAKIEM w SŁOIKU. IDEALNA do PRACY.

dietetyczna sałatka z kurczakiem

Dietetyczna sałatka z kurczakiem jest rzeczywiście idealna do pracy, zwłaszcza, gdy włożysz ją do słoika. Nie mogę o słoiku nie napisać, bo to jest fantastyczny, dla niektórych może już oklepany, ale wygodny i piękny sposób przechowywania i transportowania jedzenia do pracy. Zwłaszcza sałatki i dania z makaronem zapakowane w słoiku są niezwykle funkcjonalne.

Jak układać składniki w słoiku?

Istnieje całkiem logiczny sposób układania składników w słoiku. Metoda układania elementów dania w słoiku jest uniwersalna, do zastosowania nie tylko przy tworzeniu sałatek.

Zacznijmy od tego, że słoik powinien być pakowny i wygodny, żeby nie trzeba było zbyt upychać składników sałatki czy innej potrawy. Słoik o pojemności 0,5 l spokojnie pomieści sałatkę dla jednej osoby.

Niezależnie od tego, jaką potrawę umieścisz w słoiku, układaj składniki według podanej kolejności (począwszy od dna słoika):

 1. sos/dressing/oliwa
 2. składniki chrupiące i świeże, jak ogórki, cukinia, pomidory, cebula, którym nie zaszkodzi zanurzenie w sosie. Pozostałym składnikom moczenie w sosie może szkodzić nie w sensie zdrowotnym, tylko estetycznym i smakowym, bo jak namokną makaron czy ryż, to nie będą tak pyszne, a namoczona sałata wygląda i smakuje mało efektownie
 3. składniki decydujące o charakterze potrawy: kurczak (mięso, ryba), jajka, fasola, kukurydza, groszek, feta lub inny ser, owoce, awokado
 4. dodatki najbardziej zasycające: makaron, ryż, kasza, ewentualnie ziemniaki
 5. niezbędne: wszelkie sałaty i kapusty

wiosenna sałatka

Dzięki zastosowaniu właściwej kolejności, tak skomponowany posiłek może przetrwać dwa dni w lodówce, ponieważ składniki nie moczą się w sosie. Niektóre osoby przygotowują sobie słoiki na cały tydzień. Ja jednak uważam, że lepiej robić sobie zestawy z dnia na dzień.

Nie pakuj do słoika tradycyjnych polskich dań typu: ziemniaki/ryż/kluski z kawałkiem mięsa i surówką, bo na takie potrawy najlepszy jest zwykły pojemnik z przegródkami.

Jak jeść pyszną zawartość?

Najprościej jak się da, czyli odkręcić słoik i przełożyć jego zawartość na talerz. Dzięki zachowaniu właściwej kolejności podczas układania składników w słoiku, na talerzu wszystko znajdzie się na swoim miejscu. Na spodzie sałata a na niej po kolei wszystkie składniki polane pysznym sosem. Nic tylko wymyślać nowe kompozycje i zajadać.

Dietetyczna sałatka z kurczakiem

Przepis na sałatę do słoika o pojemności 1 l, porcja wystarczy na dwie osoby:

 • rozdrobniony, gotowany lub pieczony kurczak
 • 1 świeży ogórek
 • 1 duży pomidor
 • składniki sosu: po 1 łyżce octu balsamicznego, sosu sojowego, soku z cytryny, oliwy
 • rukola
 • odrobina soli i pieprzu
 • opcjonalnie miska ugotowanego al dente makaronu, najlepiej penne lub innego grubego

Podane ilości można dowolnie dostosowywać do własnych potrzeb. Dodanie makaronu sprawia, że sałatka jest bardziej syta i spokojnie wystarcza jako danie obiadowe. Dla porządku podaję kolejność układania składników:

 1. na spód słoika wlej wszystkie składniki sosu oraz trochę soli i pieprzu i wymieszaj
 2. następnie dodaj pokrojone w kawałeczki ogórek i pomidor
 3. rozdrobniony kurczak
 4. (opcjonalnie makaron)
 5. rukola lub inna sałata

Smacznego!

sałatka z kurczakiem