DOMOWE LODY TRUSKAWKOWE, BARDZO OWOCOWE

domowe lody truskawkowe

Domowe lody truskawkowe w sezonie truskawkowym to u mnie obowiązkowy deser. Mój sześciolatek zawsze tego dopilnuje.

Domowe lody truskawkowe

Zacznę od tego, że uwielbiamy truskawki i lody truskawkowe, a gdy mój synek był malutki nie chciałam faszerować go gotowymi (sklepowymi) lodami. Poczytajcie sobie dokładnie opakowania, pełno tam sztucznych barwników, a zamiast śmietany jest mleko w proszku. Pozostawały jeszcze cukilody truskawkowe domowej robotyernie i lodziarnie, chociaż też nigdy nie wiedziałam, co w tych lodach jest, no i taka cukiernia nie zawsze jest pod domem. Dlatego robiliśmy domowe lody truskawkowe, które w zasadzie były mrożonym jogurtem truskawkowym, ponieważ składały się jedynie ze świeżych truskawek zmiksowanych z jogurtem naturalnym. Wlewaliśmy  ten jogurt do foremek lodowych i zamrażaliśmy. Dwulatek zadowalał się lodami bez cukru, ale dziecko rosło i zaczęło domagać lodów bardziej słodkich. Więc kombinowałam i dodawałam mu banana. Ale banan był wyczuwalny, a mój synek nie zawsze na banana miał ochotę. Musiałam się poddać i zaczęliśmy dosypywać do lodów trochę cukru.

Przez kilka lat nasze domowe lody truskawkowe niewiele się zmieniły. Jedynie jogurt zastąpiliśmy śmietaną. Ilość używanego przez nas cukru zależy od słodyczy truskawek, staramy się dodawać go rzeczywiście jak najmniej. No i zyskałam pomocnika, ma sześć lat i teraz sam robi lody. Uwielbia kroić truskawki i później wszystko razem miksować. A najbardziej uwielbia lody zjadać.

lody domowe przepisDla porządku podaję składniki potrzebne do zrobienia domowych lodów truskawkowych:

– 300 g truskawek, pamiętajcie żeby dokładnie je umyć w zimnej lub letniej wodzie, ciepła woda może je naruszyć

– dwie łyżki śmietany najlepiej 30%

– cukier w zależności od słodyczy truskawek i według uznania

Truskawki wystarczy przekroić na pół, dodać cukier i śmietanę i wszystko zmiksować. Masą (powinna być gładka) napełnijcie pojemniczki na lody i wstawcie do zamrażarki na 4-5 godzin. W zależności od mocy zamrażarki czas możecie skrócić lub wydłużyć.

Spróbujcie także zrobić te same lody z dodatkiem banana. Myślę, że na taką ilość truskawek jeden banan w zupełności wystarczy, ponieważ w takich naturalnych lodach banan ma zaskakująco wyraźny smak i łatwo może zdominować smak truskawek.