ŁAZANKI Z KAPUSTĄ ZAPIEKANE POD MŁODYM LIŚCIEM

łazanki z kapustą

Łazanki z kapustą (młodą) śniły mi się od kilku dni. Wreszcie dzisiaj je zrobiłam i dzielę się z Wami przepisem. Może ktoś, podobnie jak ja, zapomniał o czymś takim jak łazanki z kapustą, więc jeszcze zdąży zrobić, bo przecież sezon na młodą kapustę dopiero się zaczął.

Łazanki z kapustą czyli makaron z kapustą

Pamiętam z dzieciństwa, że do łazanek z kapustą musiał być specjalny makaron, takie małe kwadraciki. Rozglądałam się ostatnio w sklepach i makaronu łazankowego nie znalazłam, co oczywiście nie oznacza, że nie można go kupić. Samej nie chciało mi się robić makaronu, bo łazanki z kapustą miały być dzisiaj, natychmiast, więc nie mogłam tracić czasu na zagniatanie ciasta, wałkowanie i krojenie.

Pomyślałam sobie, że warto będzie nadać łazankom nieco więcej koloru i zrobiłam łazanki z makaronem świderki, takim w trzech kolorach.

Składniki do łazanek z kapustą:

– 1 główka młodej kapusty

– 250-300 g makaronu

– 1 mała cebula

– 1 łyżka oleju, 2 łyżki masła

– 2 liście laurowe, 3 ziarna ziela angielskiego

– sól i pieprz

łazanki przepis

Cebulę posiekaj i zeszklij na oleju. Kapustę (jeden zewnętrzny liść odłóż) pokrój, nie jakoś strasznie drobno, bo podczas obróbki termicznej całkowicie zmięknie i dodaj do cebuli. Wszystko posól, dodaj liście laurowe i ziele angielskie a także obficie posyp pieprzem. Kapustę trzeba dusić 10-15 minut.

W tym czasie podgotuj w posolonej wodzie makaron, tak, żeby z wierzchu był ugotowany a w środku wyraźnie surowy.

Makaron wymieszaj z kapustą, na wierzch połóż masło i przykryj wszystko liściem kapusty. Dzięki liściowi, łazanki nie wyschną podczas pieczenia. Łazanki z kapustą trzeba piec jakieś 30 minut w temperaturze 180-200 stopni. Można dłużej, jeśli ktoś ma tyle cierpliwości, żeby czekać.

 Tajemnica smaku łazanek

Skąd się bierze ten charakterystyczny smak łazanek?

Po pierwsze kapusta musi być wystarczająco słona i wyczuwalnie posypana pieprzem. Pieprz jest bardzo ważny, inaczej łazanki nie smakują jak należy.

Po drugie w łazankach musi być wyraźnie wyczuwalne masło. Po upieczeniu trzeba wszystkie składniki wymieszać, żeby masło równomiernie pokryło kapustę i makaron.

Po trzecie, na ten wyjątkowy łazankowy smak wpływa lekko przypieczona kapusta.

Korzystajcie więc z wiosny!