JAK ZROBIĆ OZDOBY na WIELKANOC w STYLU EKO?

ozdoby na wielkanoc

Postanowiłam zgłębić zagadnienie ekologii i w tym roku spróbować zrobić ekologiczne ozdoby na Wielkanoc. Piszę spróbować, ponieważ nie bryluję w temacie eko, projekt jest zatem eksperymentalny. Chcę zrobić proste, ekologiczne ozdoby, żeby sprawdzić, jak bardzo eko można być w codziennych warunkach, zabieganym życiu, bez wprowadzania zmian w trybie życia, a jednak spróbować płynąć ze słusznym skądinąd nurtem eko. Oczywiście samo tworzenie ozdób na Wielkanoc życia nie zmienia, ale może być wstępem do rozpoczęcia eko przygody.

Jak zrobić ozdoby na Wielkanoc w stylu eko?

Założenia projektu były takie, że ozdoby na Wielkanoc muszą być ekologiczne jak tylko się da (najlepiej bez kosztów), do przygotowania w domowych warunkach, bez zbędnego główkowania, jeżdżenia i szukania materiałów. Aby trzymać się tych założeń wprowadziłam trzy następujące zasady:

  1. Do każdej dekoracji mogłam dokupić maksymalnie jeden element, poza jajkami, bo te każdy na Wielkanoc nabywa lub posiada własne. Trudno ocenić, czy jajka wykorzystane do ozdób wielkanocnych to dodatkowy wydatek, więc nie wliczam ich w koszt przygotowania dekoracji. Sama kur niestety nie hoduję, ani też nie znam nikogo kto hoduje i mógłby mnie jajami poratować. Oczywiście nie każda ozdoba zawiera jaja. Pozostałe składowe musiałam wykorzystać z przedmiotów znalezionych w domu/ogródku/piwnicy/strychu/szopie/działce a także pozyskanych od innych osób, rodziny/znajomych/sąsiadów lub w jakikolwiek inny legalny sposób. Nadać tym przedmiotom drugie życie, poddać recyklingowi.
  2. Chciałam zrobić jak najwięcej prostych ozdób stanowiących spójną całość.
  3. Musiałam przygotować ozdoby bardzo szybko i sprawnie, żeby nie ślęczeć nad nimi dniami i nocami (ozdoby te mają być alternatywą dla zabieganych osób, które podobnie jak ja, chcą spróbować być bardziej eko). Niektóre produkty zgromadziłam wcześniej (np. wytłoczki po jajkach czy papierowe torebki).

ekologiczne święta wielkanocne

Realizacja planu

Z planowanych siedmiu ozdób zrobiłam (tra ta ta ta!)… siedem ozdób. Wszystkie na podanych wyżej warunkach.

Przygotowanie każdej z ozdób na Wielkanoc zajęło mi mniej więcej 5 minut. Przystępując do pracy miałam zgromadzone wszystkie elementy i zarysowane koncepcje. Zdarzało się, że majaczył mi inny pomysł, lecz w trakcie realizacji go zmieniałam. Przy ozdobie nr 6 złamałam zasadę i wykorzystałam dwa kupione kwiatki, ale za to do innych ozdób nie dokupywałam niczego lub wykorzystałam te same elementy w kilku ozdobach na Wielkanoc.

Na wszystkie elementy kupione (poza jajkami) wydałam łącznie 13 zł, lecz można użyć jednego hiacynta i wydać mniej.

Konkretnie kupiłam (ceny warszawskie):

Hiacynty – fioletowy rozwinięty 3 zł, różowy 6 zł                                                                                                         Ozdobne gałązki – 4 zł.

Gwoli ścisłości. Podany w opisach wykonania ozdób wydatek zero złotych oznacza, że nie kupiłam tych produktów specjalnie do przygotowania dekoracji, po prostu je miałam.

Wykonanie ozdób

Poniżej opis wszystkich ozdób na Wielkanoc wraz z informacją, które elementy udało się wykorzystać z własnych zasobów, a co musiałam dokupić.

Ozdoba nr 1. Jajka w wytłoczce.

eko ozdoby wielkanocne

Wykorzystałam: wytłoczkę na jajka, jajka ufarbowane w liściach czerwonej kapusty i niebarwione, papier po kwiatkach. Czerwoną kapustę miałam w domu. Wydałam: 0 zł.

Ozdoba nr 2. Bukiet z jajkiem.

wielkanocny stroik

Wykorzystałam: deskę drewnianą, mech z ogrodu, słoik z kuchni, jajko z lodówki, ozdobne gałązki. Wydałam: 4 zł na ozdobne gałązki.

Ozdoba nr 3. Gazetowe jaja.

ekologiczna wielkanoc

Wykorzystałam: starą gazetę, papierową torbę po jakichś zakupach i gałązkę znalezioną na trawie. Wydałam: 0 zł.

Jak zrobić gazetowe jaja? Weź kartkę z gazety, namocz ją i zemnij nadając przy tym kształt jajka. Jeśli jajko wyjdzie jakieś koślawe nie przejmuj się, weź kolejny, mniejszy fragment gazety, tym razem go nie mnij, namocz i staraj się okryć nim nieudane jajko. Dzięki tym zabiegom jajka wychodzą różnej wielkości.

Ozdoba nr 4. Wazoniki.

ozdoby na stół wielkanocny

Wykorzystałam: maleńkie słoiczki i ozdobne gałązki. Do słoiczków możesz włożyć wszystko co akurat Ci się podoba. Słoiczek postaw na stole przy talerzu jako jego indywidualna ozdoba lub ustaw wszystkie wazoniki razem. Wydałam: 0 zł, gałązki z ozdoby nr 2.

Ozdoba nr 5. Jajko w mchu.

wielkanocne stroiki

Wykorzystałam: deskę drewnianą, mech z ogródka użyty do ozdoby nr 2, jajko ufarbowane w liściach czerwonej kapusty, odpady z ozdobnych gałązek i hiacyntów. Wydałam: 0 zł.

Ozdoba nr 6. Stroik z hiacyntów.

stroiki na wielkanoc

Tu zaszalałam. Wykorzystałam: dwa hiacynty, drewniany talerz (moja własność), jajka ufarbowane w czerwonej kapuście i niebarwione (z ozdoby nr 1), resztki ozdobnych gałązek, gałązkę z gazetowych jaj. Wydałam: 9 zł na hiacynty. Można użyć jednego kwiatka, też będzie ładnie a taniej.

Ozdoba nr 7. Talerz wielkanocny.

jak ozdobić wielkanocny stół

Wykorzystałam: talerz, sztućce i serwetkę, gałązkę i ułamany żonkil. Wydałam: 0 zł.

Podsumowanie

Całkowicie zrealizowałam swój plan. Przygotowałam siedem ozdób na Wielkanoc bardzo szybko i sprawnie. Okazało się, że mam w domu mnóstwo przedmiotów, które mogłam wykorzystać. Ty też z pewnością masz takie rzeczy. Poszperaj, zastanów się chwilę i do dzieła. Stwórz własne ozdoby na Wielkanoc w stylu eko.