SAŁATKA Z ZIEMNIAKÓW DO GRILLA

sałatka z ziemniaków do grilla

Sałatka z ziemniaków do grilla pasuje bardzo. Wiosną można przyrządzić sałatkę wykorzystując młode ziemniaczki w całości. Sałatka z ziemniaków do grilla z ziemniaczków w całości wygląda ciekawiej niż z ziemniaków krojonych. Wystarczy kupić odpowiednią ilość małych ziemniaczków podobnej wielkości. Do tej sałatki kupiłam 1,5 kg małych młodych ziemniaczków, z czego wybrałam mniej więcej 1 kg o najbardziej zbliżonej wielkości. Marzeniem są tak malutkie ziemniaczki, że nadają się na jednego kęsa.

Sałatka z ziemniaków do grilla, dzień wcześniej

Dla uzyskania właściwego smaku i konsystencji sałatki z ziemniaków do grilla kluczowy jest czas. Dlatego ziemniaki potrzebne do sałatki należy ugotować dzień wcześniej, lub przynajmniej na kilka (4-5) godzin przed przewidywaną porą podania, żeby zdążyły całkiem wystygnąć i odparować. Ziemniaki gotuj z uwagą, muszą być miękkie, ale nie mogą się rozpaść. Pamiętaj także, że ziemniaki bardzo długo utrzymują ciepło, co oznacza w praktyce, iż wolno stygną. Jeżeli ziemniaczki, z których chcesz przyrządzić sałatkę są rzeczywiście młode, śmiało ugotuj je w mundurkach.

sałatka z młodych ziemniaków

Składniki (proporcje można dopasować indywidualnie) :

1 kg młodych ziemniaczków ugotowanych w mundurkach w posolonej wodzie

2 łyżki śmietany

1 łyżka majonezu

1 ząbek czosnku

3 łyżki koperku, sól i pieprz

Sos także warto przygotować dzień wcześniej. Zetrzyj czosnek, wymieszaj ze śmietaną, majonezem i posiekanym koperkiem, dodaj soli i pieprzu. Wstaw sos na kilka godzin do lodówki. Jeśli masz już dobrze ostudzone ziemniaki, wymieszaj sos z ziemniakami i wstaw gotową sałatkę do lodówki. Zachęcam do przygotowania całości dzień wcześniej, wtedy sałatka z ziemniaków do grilla jest naprawdę przegryziona.

Przysmaki na grilla

Teraz trochę o tym, do jakich potraw z grilla pasuje sałatka z ziemniaków.

Oczywiście tradycyjnie do karkówki i kiełbasy.

sałatka ziemniaczana na grillaPolecam również do żeberek z sosem barbecue. Sałatka jest raczej delikatna i z barbecue smaki bardzo dobrze się uzupełniają, jednak ten zestaw nie każdemu może odpowiadać, ponieważ żeberka są tłuste.

Rozwiązaniem, moim zdaniem najlepszym, są szaszłyki drobiowe z warzywami. Pierś kurczaka pokrojoną na kawałki posól i zamarynuj w mieszance z czosnku i ulubionych ziół z dodatkiem oliwy. Następnego dnia pokrój na kawałki warzywa, które chcesz dodać do szaszłyków (moje ulubione to papryka w dwóch kolorach, cebula, cukinia), nie sól ich, bo puszczą soki i zamarynuj w takiej samej mieszance co mięso, na jedną do dwóch godzin. Teraz posól warzywa i wszystkie składniki, wraz z kurczakiem, nabijaj na przemian na patyczki do szaszłyków i grilluj.

Sałatkę z ziemniaków do grilla przetestowałam na wielu osobach w różnym wieku i wszyscy (w tym dzieci oraz zadeklarowani przeciwnicy czosnku) uważają, że jest pyszna. Aby się o tym przekonać, pozostaje Ci zrobić taką sałatkę i spróbować. Jest bardzo łatwa, a do jej przygotowania potrzebujesz zaledwie kilku niedrogich składników.

Lubisz ziemniaki pod różnymi postaciami? Wobec tego przepis na babkę ziemniaczaną bez mąki i jajek jest również dla Ciebie.