WYTRAWNA TARTA Z DYNIĄ i FETĄ

tarta z dynią

Tarta z dynią i fetą to prawdziwie jesienny przysmak. Do jej przygotowania możesz zrobić kruche ciasto według własnego przepisu, wziąć od babci, mamy, wujka, koleżanki, kuzyna, sąsiadki lub użyć mojego. Wytrawna tarta z dynią i fetą smakuje dobrze na każdym cieście, pod warunkiem, że jest ono kruche. Najważniejsze w tym przepisie jest odpowiednie spreparowanie dyni.

Której odmiany dyni użyć?

Do tarty z dynią i fetą najlepiej wybrać dynię o pomarańczowej skórze i pomarańczowym miąższu (dynia hokkaido). Taka dynia ma co prawda bardzo twardą skórę (chyba, że używasz młodej dyni, które ma miękką skórę), ale z racji niewielkich gabarytów na pewno sobie z nią poradzisz. To mój ulubiony gatunek dyni (bardzo popularna w Polsce), ma pyszny lekko orzechowy smak, dlatego pasuje do dań wytrawnych. Z dyni hokkaido wychodzi także najlepsza kremowa zupa, przynajmniej dla mnie.

Przeciwieństwem jest dynia o zielonej skórze (taka większa i bardziej spłaszczona), która podczas niezbędnej w tym daniu obróbki robi się słodka, więc do tej wytrawnej tarty zupełnie się nie nadaje. Ale za to zrobisz z niej pyszną zupę dyniową na słodko.


Składniki:

Ciasto kruche:

– 150 g zimnego prawdziwego masła o wysokiej zawartości tłuszczu pow. 80% (nie margaryna i nie miks tłuszczowy)

-250 g mąki pszennejkruche ciasto na tartę

– 1 jajko

– 1/2 łyżeczki soli

– odrobina mleka

 

Nadzienie:

– 1 dynia hokkaido

– 1 opakowanie fety

– 3 jajka

– 1 duży kubek śmietany 18%

– 1 ząbek czosnku

– 1 łyżka koncentratu pomidorowego

– sól i pieprz

– 100 ml mleka

Dodatkowo:

– foremka do tarty, ja używam foremek 28 i 29 cm, jeśli zamierzasz robić tartę w mniejszej foremce (22-24) cm, zmniejsz proporcje składników do 3/4, przy czym jajko oczywiście pozostaje jedno, ale możesz wybrać mniejsze

– papier do pieczenia lub folia aluminiowa


Tarta z dynią i fetą

Pracę nad tartą (i każdym ciastem kruchym) zaczynasz zazwyczaj od przygotowania ciasta, ponieważ wymaga obowiązkowego „leżakowania” w lodówce, więc w tym czasie zdążasz spreparować nadzienie.

Ale nie tym razem. Do tarty z dynią i fetą w pierwszej kolejności musisz przygotować dynię. Pamiętasz, na początku zaznaczyłam, że w tym przepisie najważniejsze jest odpowiednie przyrządzenie dyni?

Pieczenie dyni

Najpierw obierz dynię. Podziel dynię na cztery części, wtedy jest łatwiej ją obrać czyli okroić z twardej skóry. Do tej czynności konieczny jest ostry nóż, przydadzą się także rękawiczki, bo dynia barwi dłonie na pomarańczowo.

Następnie oddziel nasiona ręką lub łyżką i pokrój dynię na małe kawałki, 2/3 cm.

Obgotuj kawałki dyni w lekko osolonej wodzie przez 4 minuty (dynię wrzucaj do wrzątku).

Ustaw piekarnik na 180ºC. Obgotowaną dynię odcedź, przełóż do naczynia żaroodpornego, polej 1 łyżką oleju i dodaj ząbek czosnku. Opiekaj kawałki przez 30 min.

Opieczoną i ostudzoną dynię dosól jeśli to konieczne, a następnie zamarynuj wraz czosnkiem dodanym do pieczenia w koncentracie pomidorowym. Koncentrat wystarczy posolić, dodać szczyptę cukru i wymieszać z odrobiną wody. Tak przygotowana dynia powinna postać co najmniej 2-3 godziny w lodówce, a najlepiej całą noc.

wytrawna tarta

Ciasto na tartę

Mąkę przesiej, masło podziel na drobne kawałki i palcami wymieszaj z mąką tak, żeby powstały duże grudki. Wbij jajko, posól, dolej łyżkę mleka i zagnieć ciasto. Rób to jak najkrócej, ciasto kruche nie lubi długiego wyrabiania, bo przestaje być kruche. Ciasto uformuj w kulę, zawiń w folię i wstaw do lodówki na co najmniej 30 minut, najlepiej na 1 godzinę.

Wałkowanie. Wyjmij z lodówki ciasto, rozwałkuj je podsypując mąką i przekładając z jednej na drugą stronę, żeby się nie kleiło do wałka. Inny sposób wałkowania, bez przyklejania ciasta do wałka i stolnicy, to folia spożywcza z obu stron ciasta. Ciasto po rozwałkowaniu powinno mieć 3-5 mm i na tyle większą średnicę od foremki, żeby pokryło także jej boki.

Wyłóż ciasto na formę do tarty (spód i boki) i znowu wstaw do lodówki 20-30 minut. Formy szklane i ceramiczne można posmarować masłem, chociaż duża zawartość masła w cieście powinna uchronić je przed przyklejeniem do formy. Formy metalowe lepiej wyłożyć papierem do pieczenia posmarowanym masłem.

Spód do ciasta. Wyjmij ciasto z lodówki, nakłuj widelcem, aby podczas pieczenia nie wybrzuszało się. Wyłóż ciasto papierem do pieczenia lub folią aluminiową łącznie z bokami, obciąż fasolą i wstaw na 15 minut do piekarnika nagrzanego do 180º C. Czynność ta zapobiega wybrzuszaniu i powstrzymuje boki ciasta przed opadaniem. Po kwadransie wyjmij fasolę, zdejmij papier/folię i piecz spód tarty kolejne 15 minut na złoty kolor.

Nadzienie do tarty z dynią i fetą

Na ostudzonym spodzie do tarty ułóż zamarynowaną dynię (powinna pachnieć i smakować czosnkiem oraz pomidorami) oraz pokrojoną w kostkę fetę. Najlepsze proporcje dyni do fety to 2:1. Jeśli ktoś bardzo lubi fetę to może dać jej oczywiście więcej, jednak trzeba pamiętać, że smak fety jest ostry, nie może więc zdominować całości.

Rozgrzej piekarnik do 180º C. Jajka zmiksuj ze śmietaną, przypraw solą i pieprzem, dodaj mleko. Tak powstałą masą zalej tartę z dynią i fetą. Placek należy piec 30-35 minut, tarta z dynią i fetą będzie gotowa, gdy masa jajeczna się zetnie.

dynia hokkaido