- in Masz babo placek , Ciekawy obiad by Joanna
KISZ Z BOCZKIEM NA DWA SPOSOBY, KTÓRYCH NIE ZNASZ
Kisz z boczkiem większości z nas kojarzy się z quiche lorraine, zwanym również plackiem lotaryńskim, czyli tradycyjnym daniem z Lotaryngii we Francji jedzonym szczególnie zimą. Inspirując się genialnym oryginałem stworzyłam własne wersje kiszu z boczkiem.
Tarta czy kisz (quiche)?
Zanim przystąpię do realizacji dwóch przepisów na kisz z boczkiem, spróbuję odpowiedzieć na pytanie – czym różni się kisz od tarty? Przyrządza się je na kruchym cieście i piecze w okrągłej blasze. Jednak tarta może być słodka lub wytrawna, natomiast kisz jedynie wytrawny. To podstawowa różnica. Druga różnica jest taka, że na kruchy spód kiszu nakłada się składniki i zalewa je masą jajeczną (jajami połączonymi ze śmietaną), lub miesza się składniki nadzienia z masą jajeczną i wylewa na spód.
Tartę przygotowuje się nieco inaczej. Na spodzie placka układa się składniki nadzienia i ewentualnie posypuje startym serem. Nie używa się masy jajecznej.
KISZ Z BOCZKIEM I BRUKSELKĄ
Francuzi jedzą kisz szczególnie zimą. Faktem jest, że zimą jadamy nieco cięższe potrawy i łatwiej sobie wybaczamy nadmierne kalorie. Wpisując się w tę tendencję pozwoliłam sobie na to kaloryczne, ale jakże pyszne szaleństwo i zrobiłam dwa kisze z boczkiem. Jak wspomniałam nie są to przepisy na quiche lorraine, ale moje pomysły na quiche z boczkiem.
W pierwszej kolejności zapraszam na kisz z boczkiem i brukselką.
Drugi kisz składa się z trzech składników ułożonych oddzielnie, można go więc potraktować jak trzy różne placki. Z uwagi na dobór składników kisz ten jest nieco mniej boczkowy.
Składniki na kruchy spód kiszu:
– 150 g zimnego masła o wysokiej zawartości tłuszczu powyżej 80%
-250 g mąki pszennej
– 1 jajko, 1/2 łyżeczki soli, odrobina mleka
Składniki do nadzienia:
– 8-10 brukselek
– 150 g chudego surowego boczku wędzonego w kawałku lub w plastrach
– 3 jajka, 300-400 g śmietany 18% (duży kubek), 100 ml mleka
– sól i pieprz
– opcjonalnie straty ser żółty (3-4 łyżki)
Kruche ciasto do tarty (spód kiszu)
Zrób kruche ciasto wykorzystując przepis na wytrawną tartę z dynią i fetą. Zastosuj się do wszystkich wskazówek z nagłówka Ciasto na tartę. Składniki na ciasto, które podaję wyżej są dokładnie takie same jak w przepisie na tartę z dynią i fetą. Skorzystaj także z wymienionej w tamtym wpisie listy potrzebnego sprzętu.
Przygotowanie nadzienia z boczkiem i brukselką
Pokrój boczek na małe kawałki (mogą być paseczki, kwadraciki, dowolnie) i lekko podsmaż na patelni żeby wytopił się tłuszcz. Wyjmij boczek z patelni i połóż na ręczniku papierowym do odsączenia z tłuszczu.
Brukselkę ugotuj w osolonej wodzie prawie do miękkości, pilnuj, aby się nie rozgotowała i nie rozpadła. Najlepsza brukselka jest lekko twarda. Po wystygnięciu przekrój brukselki na pół.
Jajka ze śmietaną i mlekiem zmiksuj przy użyciu blendera lub miksera. Ręcznie ciężko jest wymieszać te składniki na gładką masę. Dodaj soli i pieprzu oraz kawałeczki wytopionego boczku, wymieszaj. W tym momencie jeśli chcesz dodaj także starty żółty ser. Ja tego nie robię, żeby quiche był nieco lżejszy. Masę jajeczną wylej na podpieczony i wystudzony kruchy spód. Następnie na wierzchu poukładaj połówki brukselek zaokrągleniami do góry.
Tak przygotowany quiche z boczkiem i brukselką wstaw do piekarnika nagrzanego do 180ºC i piecz przez 30-35 minut aż masa będzie wyraźnie ścięta. Jeśli po tym czasie zauważysz, że masa nie jest ścięta, wydłuż czas pieczenia o 5 minut.
Placek pokrój na kawałki jak tort, podawaj na gorąco z zieloną sałatą. Na zimno też dobrze smakuje.
KISZ Z BOCZKIEM (I SZYNKĄ), POREM ORAZ SERAMI
Gościłam kiedyś kilka osób o zróżnicowanych gustach smakowych. Jedną z potraw, które wtedy podałam był quiche. Postanowiłam zrobić jeden placek w trzech smakach (rozłożyłam nadzienia oddzielnie, tak, że każde nadzienie zajęło mniej więcej 1/3 placka), aby zadowolić wszystkich gości bez konieczności przygotowywania kilku placków. Goście wyszli bardzo zadowoleni, tym bardziej, że wszyscy przetestowali po kawałku z każdego smaku. Takie rozwiązanie jest świetne jeśli podaje się więcej dań i nie ma potrzeby przygotowywania kiszu jako jedynej potrawy. Niezależnie jednak od tego ile robimy placków, najważniejsze jest kruche ciasto.
Ciasto na tartę na słono czyli spód kiszu
Składniki potrzebne do przygotowania ciasta kruchego na quiche (foremka 20 cm):
150 g mąki, 75 g masła (pow. 80% tłuszczu), 1 jajo
Do mąki wbijamy jajo, dodajemy pokrojone drobno masło, szczyptę soli i łączymy wszystkie składniki zagniatając ciasto rękami. Pamiętaj, że nie można ugniatać ciasta zbyt długo, bo wtedy się ogrzewa i traci kruchość (zobacz także mój wpis kruche ciasto z owocami leśnymi). Następnie ciasto w formie kuli należy zawinąć w folię i włożyć do lodówki na 1 godzinę.
Składniki do nadzienia:
– 5 plasterków szynki i 3 plasterki wędzonego chudego boczku
– 1 por
– 100 g sera żółtego a najlepiej kilku rodzajów sera
– 2 jajka
– 130 g śmietany
– sól i pieprz
Potrzebna też będzie tortownica lub foremka do tarty o średnicy ok. 20 cm.
Nadzienia
W czasie gdy ciasto się schładza warto przygotować sobie nadzienia. Pora bez białej i ciemnozielonej końcówek najlepiej pokroić tradycyjnie w plasterki i poddusić na maśle z dodatkiem soli i pieprzu. Szynkę i boczek wystarczy pokroić w kosteczkę a sery w paseczki.
Po schłodzeniu ciasto można rozwałkować lub rozgnieść rękami i położyć na wysmarowaną masłem tortownicę lub formę do tarty i znowu włożyć do lodówki, tym razem na schłodzenie wystarczy 20-30 minut. Foremka nie może być zbyt wysoka, ponieważ placek z góry musi się przypiec, dlatego najlepsze są takie o wysokości do 4 cm. Ja używam jeszcze dodatkowo papieru do pieczenia, bo nie lubię foremki zabrudzonej ciastem, ale nie jest to konieczne. Ciasto powinno mieć grubość 0,5-0,7 cm. Po nakłuciu ciasta widelcem pieczemy je przez 15 minut w temperaturze 200 ºC. Potem wyjmij ciasto z piekarnika, niech ostygnie. W tym czasie wymieszaj blenderem 2 jajka ze śmietaną, odrobiną soli i pieprzu. Nadzienia są słone, więc soli do jajek dodawaj ostrożnie . Teraz wystarczy nałożyć składniki oddzielnie lub wymieszać wszystkie razem, zalać masą jajeczną i piec w temperaturze 200 ºC przez 30 minut.
Quiche z boczkiem na ciepło i na zimno
Placek po upieczeniu musi być zarumieniony na brązowo. Quiche można jeść na gorąco lub na zimno. Na gorąco zaraz po upieczeniu doskonale nadaje się jako danie obiadowe z surówką z kapusty. Możesz zjeść kisz także na kolację lub jako przekąskę. Odgrzewany kisz wcale nie traci walorów smakowych, wręcz zyskuje, ponieważ smaki zdążą się przegryźć. Z tego samego powodu (przegryzionych smaków) kisz wyśmienicie smakuje na zimno. Kisze są wygodne do pakowania, zatem idealne do zabrania w teren.